Gruppchefer till Funktionen Service

IKEA Svenska Försäljnings AB är ansvarig för varuhusverksamheten i Sverige. Idag finns det 17 varuhus spridda över landet från Haparanda till Malmö, ett Kundservicecenter och Handla Hemma i Älmhult samt ett Service Office i Helsingborg. Totalt är vi ca 5, 800 anställda.

IKEA Kundservicecenter (IKSC) har som uppgift att erbjuda IKEA kunder service före, under och efter deras besök på IKEA varuhuset, så att de förblir lojala IKEA kunder. Vi ska genom ständig dialog med övriga IKEA bolag bidra till en ökad produkt-/servicekvalité. Vi arbetar med allt från information och service till kvalificerade reklamationer och problemlösning för att skapa en fortsatt god relation mellan IKEA och våra kunder. IKSC är idag ca 200 medarbetare.

Vi söker nu Gruppchefer till Funktionen Service på vårt Kundservicecenter i Älmhult

Vi på IKSC strävar efter att bli det goda exemplet 2011 för att bidra till en positiv kundupplevelse. Funktionen Service består av 3 avdelningar, Basen, Backoffice och en Distributionsavdelning.

Som Gruppchef leder och ansvarar du för ca 15 medarbetare i enlighet med IKEA: s personal idé. Du implementerar IKEA konceptet för att säkerställa kundlojaliteten och stödja IKEA: s position på heminredningsmarknaden. Detta gör du genom att ständigt bidra till utvecklingen av IKSC: s verksamhet, både kostnadseffektivt och med god kvalitet genom att aktivt leda och coacha dina medarbetare.

Dina huvudsakliga arbetsuppgifter är att;
• Leda, inspirera, utveckla och coacha din personal så att de uppfyller sina individuella mål
• På en daglig nivå optimera tillgängliga resurser så att uppsatta mål nås
• Upprätta planer och riktlinjer för gruppens utveckling på kort och lång sikt i enlighet med verksamhetens övergripande mål
• Ingå i jourgruppen
• Jobba med både effektivitet och kvalitet i fokus då gruppen ansvarar för en stor mängd kundkontakter

Är detta rätt utmaning för dig?
Vi söker dig som har förmågan att skapa relationer med människor och brinner för att utveckla dig själv, andra och verksamheten. Du har ett serviceinriktat synsätt, med förmåga att motivera och skapa engagemang. Vi ser att du har erfarenhet av att arbeta som ledare med personalansvar och gärna från en service organisation. Du drivs av att arbeta mot uppsatta mål och är inte rädd för förändringar då det är en del av vår vardag. Vidare är du en duktig kommunikatör, har god organisationsförmåga och agerar lösningsfokuserat.

Vi erbjuder dig ett spännande arbete i ett internationellt växande företag med en stark och levande kultur, där det finns mycket goda utvecklingsmöjligheter. Vi hoppas att du med din vilja och kompetens vill bidra till IKEAs framtid!

Intervjuer sker löpande så skicka in din ansökan snarast dock senast 4 April.

Har du frågor om tjänsten är du välkommen att kontakta Ann-Kristin Olofsson, 0476-640532. Har du frågor angående rekryteringsprocessen kontaktar du HR Service Centre, 0476-58 75 00.

Välkommen med din ansökan via länken nedan.

http://jobs.brassring.com/1053/ASP/TG/cim_jobdetail.asp?partnerid=13900&siteid=5007&AReq=94160BR

Jobbet sökes av IKEA AKTIEBOLAG från datum 2010-03-18. Arbetet sker ifrån Älmhult och är inom kategorin Ledningsarbete

Besök AMS för att ansöka till jobbet