Utvecklingsledare, projektledare

Arbetsbeskrivning

KTH svarar för en tredjedel av Sveriges kapacitet av teknisk forskning och ingenjörsutbildning på högskolenivå. Utbildningen och forskningen täcker ett brett område – från naturvetenskap till alla grenar inom tekniken samt arkitektur, industriell ekonomi och samhällsplanering. Totalt finns vid KTH 13 400 studenter på grundnivå och avancerad nivå och nästan 1900 forskarstuderande. KTH har 4900 anställda.

KTH Teknikvetenskaplig kommunikation och lärande inrättades 2011. Vårt uppdrag är att utveckla KTH:s akademiska miljö kring utbildningsvetenskap och teknikvetenskaplig kommunikation och lärande. Inom vår skola tjänstgör ca 150 anställda. Mer information om KTH Teknikvetenskaplig kommunikation och lärande finns på www.kth.se/ece.



Beskrivning

Tjänsten som utvecklingsledare/projektledare inom ämnet teknik är placerad vid Vetenskapens Hus.

Vetenskapens Hus är ett Science Education Center som drivs av KTH och Stockholms universitet med främsta syfte att öka intresset hos unga för teknik och naturvetenskap. Vetenskapens Hus främsta målgrupp är elever och lärare inom grund- och gymnasieskolan. Mer information om Vetenskapens Hus finns att läsa på www.vetenskapenshus.se.

Inom Vetenskapens Hus har vi ett tekniklaboratorium. Där får eleverna bland annat designa och skriva ut med 3D-skrivare, testa hur nya material kan rädda liv, lära om internetsäkerhet och arbeta med en sopsorteringsstation för att kunna skapa en hållbar framtid. Alla laborationerna är kopplade till den nya kursplanen i teknik.

Vetenskapens Hus arrangerar och medverkar även vid ett antal större evenemang för barn och ungdomar, däribland First Lego League.

Arbetsuppgifter

Utvecklingsledare inom teknikämnet omfattar ansvar för utveckling och underhåll av laborationer, medverkan och utveckling av fortbildningar samt andra evenemang inom teknik, riktade framför allt till lärare och elever i ungdomsskolan.

Projektledning av evenemanget First Lego League Stockholm, en årlig tävling för elever i åk 4-9. Man kan läsa mer om projektet på sidorna: http://www.vetenskapenshus.se/first-lego-league, www.hjernekraft.org.

Administrativa sysslor ingår, t ex bokningar och administration kring klassbesök och evenemang.

Kvalifikationer

Högre akademisk utbildning inom teknik.
Mycket goda språkkunskaper i svenska och engelska i tal och skrift.

Övriga önskvärda kvalifikationer

Erfarenhet av projektledning.
Erfarenhet av pedagogiskt arbete inom ungdomsskolan är mycket meriterande.
Förmåga att arbeta såväl självständigt som i grupp.
Lösningsorienterad och positiv till nya utmaningar.
Du är intresserad av både stora som små tekniska system och vill lära ungdomar på vilket sätt dessa system är viktiga delar av vårt samhälle.

Vi kommer att lägga stor vikt vid personliga egenskaper.

Fackliga representanter

Du hittar kontaktuppgifter till fackliga representanter på KTH:s webbsida.

Ansökan

Du ansöker via KTH:s rekryteringsverktyg. Du som sökande har huvudansvaret för att din ansökan är komplett när den skickas in. Din kompletta ansökan ska vara KTH tillhanda senast sista dagen för ansökningsperioden.

Ange arbetsgivarens referensnummer: L-2015-0034.

Lön efter kompetens, ange gärna löneanspråk i din ansökan.

Heltid alternativt deltid kan diskuteras. Vid tillsvidareanställning tillämpas 6 månaders provanställning.

Övrigt

Vi undanber oss direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av platsannonser.

Kontaktpersoner på detta företaget

Cecilia Kozma,fFöreståndare Vetenskapens Hus
08-790 9815
Malin Bolin
08-790 7085
Catherine Abreu Pimenta/HR-ansvarig
08-790 94 13, e-mail: catherine.pimenta@abe.kth.se
Maja Maurin, HR-handläggare
08-790 94 24
Anna Jensen, professor
08-790 73 53
Marianne Lundin, Enhetschef
08-790 44 82
Sandra G. Nylén, HR-handläggare
08-790 44 92
Rebecca Hincks / Enhetschef
08-790 69 18
Kia Gram / HR-handläggare
08-790 72 18
Sandra Gustavsson Nylén, rekrytering@ict.kth.se
08-790 44 92
Konrad Tollmar, universitetslektor
E-mail: konrad@kth.se
Susanne Collberg, personaladministratör
E-mail: rekrytering@ict.kth.se
Magnus Boman, professor
E-mail: mab@kth.se
Jens Zander, professor
E-mail: jenz@kth.se
David Broman, Universitetslektor/Docent
dbro@kth.se
Susanne Collberg, Personaladministratör
rekrytering@ict.kth.se
Mikael Östling, Professor
ostling@kth.se
Carl-Mikael Zetterling, Professor
bellman@kth.se
Jakob Wohlert
08-790 8037, jacke@kth.se,
Peter Sjödin, avdelningschef
08-790 42 55
Elizabeth All, HR-ansvarig
08-790 44 11
Bo Wahlberg, professor, KTH WASP Director
bo@kth.se
Sofia Wiklund, personaladministratör
rekrytering@ee.kth.se, 08-790 84 89
Ronny Sagborn, Ekonomiansvarig
08-790 42 26
Christina Zander, Administrativ chef
08-790 43 02
Lena Warghagen, rekryteringskonsult Academic Work
08-562 448 06
Sandra G. Nylén, HR-handläggare
08-790 44 92, rekrytering@ict.kth.se
Jenny Minnema, Enhetschef
08-790 44 44, minnema@kth.se
Elena Dubrova, Professor
08-790 41 14
Sandra Gustavsson Nylén, HR-handläggare
08-790 44 92
Maria Haglund / Överbibliotekarie
08-790 72 90
Ingela Papinski / Rekryteringskonsult på Source
0705-76 18 76, ingela.papinski@source-executive.se
Maria Haglund / Överbibliotekarie
08 - 790 72 90
Ingela Papinski / Rekryteringskonsult Source
0705-76 18 76, ingela.papinski@source-executive.se
Rebecca Hincks / Enhetschef
08-7906918
Paolo Monti / Lektor
+46 (0) 8 790 40 76 / pmonti@kth.se
Vedran Eminefendic / HR-administratör
vedran2@kth.se
Rakel Wreland Lindström / Docent, Univ.lektor,
wreland@kth.se, 087906615
Mark Howells, enhetschef,
epost: mark.howells@energy.kth.se tele: 0734618352
Anton Lagerbäck, personalhandläggare,
epost: lagerba@kth.se, 087907628
Sabine Höhler/Avdelningschef
08-790 8741
Per Högselius/ Universitetslektor
08 - 790 8515
Henrik Hult, Professor
e-post hult@kth.se tel 08 790 69 11
Svante Linusson, Professor
e-post linusson@kth.se tel 08-790 9444
Tilman Bauer. programansvarig doktorsprogram
e-post tilmanb@kth.se tel 08 790 74 17
Nasrin Altafi doktorandrepresentant
nasrinar@kth.se
Pär Olsson, Professor - avdelningschef
e-post polsson@kth.se tel 073 765 05 38
Mark Pearce, Professor - prefekt
e-post pearce@kth.se
Egor Babaev, Professor
e-post: babaev@kth.se telefon: 073 461 57 51
Mark Pearce, Professor
e-post: pearce@kth.se telefon: 070 166 74 86
Professor Katia Gallo
e-post: gallo@kth.se tel 073 765 2315
Sverker Sörlin, Professor
sorlin@kth.se
Amir Rashid, Universitetslektor
08-790 63 73, amirr@kth.se
Maya Öberg, Personalhandläggare (för HR-frågor)
08-790 76 53
Torbjörn Pettersson / Universitetslektor,
torbj@kth.se, 08-790 81 60
Aman Russom / Universitetslektor,
aman@kth.se, 08-790 983
Stefan Grönkvist / Universitetslektor,
stefangr@kth.se, +46 8 790 6605
György Dán, professor
gyuri@kth.se, +46 8 790 42 53
Mikael Visén, personalhandläggare
rekrytering@ee.kth.se, +46 8 790 84 89
Mikael Skoglund, avdelningschef
skoglund@kth.se
Amir Rashid, Universitetslektor
08-790 63 73
Maya Öberg, Personalhandläggare (enbart HR-frågor)
08-790 76 53
Rahmat Khodabandeh, Professor
08-790 74 13, rahmat@energy.kth.se
Björn E Palm, Professor
08-790 74 53
Samer Sawalha, Universitetslektor
08-790 78 89, samer@energy.kth.se
Levente Vitos, Professor
08-790 83 56
Anna Pernestål Brenden, föreståndare ITRL
08-790 73 24, pernestal@kth.se
Gyözö Gidofalvi, Universitetslektor
08-790 70 21, gyozo@kth.se
Maya Öberg, Personalhandläggare (enbar HR-frågor)
08-790 76 53
Mark Howells, Professor
08-790 60 00, mark.howells@energy.kth.se
Mattias Wiggberg, Forskare / PI
08-790 91 44, mattias.wiggberg@indek.kth.se
Matti Kaulio, Universitetslektor / docent
08-790 76 07, matti.kaulio@indek.kth.se
Annika Borgenstam, Professor
08-790 83 96 annbor@kth.se
Manon Bonvalet, Forskare
08-790 83 31, bonvalet@kth.se
Anders Christiansen Erlandsson, Professor
08-790 78 93, ace@itm.kth.se
Ola Stenlåås, Docent
08-553 827 08, ola.stenlaas@scania.com
Jannicke Baalsrud Hauge, Universitetslektor
08-790 94 33, jmbh@kth.se
Magnus Wiktorsson, Professor
08-790 94 28, magwik@kth.se
Joakim Odqvist, Universitetslektor
08-790 83 08
Malin Selleby, Professor
08 790 83 89
Mikael Nybacka, Universitetslektor
08-790 76 38
Amelie Eriksson Karlström, Professor
First Deputy Head of the School, ameliek@kth.se
Joakim Lundeberg, Professor, Head of the
Department, joakim.lundeberg@scilifelab.se
Mathias Uhlén, Professor
mathias.uhlen@scilifelab.se
Mats Engwall, Professor
08-790 61 16, mats.engwall@indek.kth.se
Arnold Pears, Professor
0700877040, pears@kth.se
Björn Kjellgren, lektor
087906125, bjoern@kth.se
Maya Öberg, personalhandläggare (endast HR frågor)
08-790 76 53
Mattias Nyberg, Adjungerad Professor
matny@kth.se
Peter Hedström, Universitetslektor
08-790 62 17, pheds@kth.se
Bo Alfredsson, Professor
08-790 76 67, alfred@kth.se
Mark Howells, Professor
08-790 60 00
Semida Silveira, professor
08-790 74 69, semida.silveira@energy.kth.se
Semida Silveira, professor
08-790 74 69
Anna Pernestål Brenden, chef ITRL
08-790 7324
Maya Öberg, personalhandläggare (endast HR frågor)
08-790 7653
Jonas Mårtensson, lektor ITRL
08-790 6321
Anna Pernestål Brenden, chef ITRL
08-790 73 24
Inga-Lill Söderberg
087906409
Jannik Henser, föreståndare
08-790 90 68
Cali Nuur
08-790 69 21, epost: cali.nuur@indek.kth.se
Helena Lundquist
08 790 71 74, epost: hellund@kth.se
Mauro A Onori
08-790 66 37 epost: onori@kth.se
Helena Lundquist
08 790 71 74 epost: hellund@kth.se
Andreas Archenti, professor
08-790 83 53, archenti@kth.se
Weihong Yang, forskare
08-790 84 02, weihong@kth.se
Sergei Glavatskih, professor
08-790 63 82, segla@kth.se
Jannicke Hauge, lektor
08-790 94 33, jmbh@kth.se
Francesco Fuso-Nerini, bitr. lektor
08-790 60 00
Yifang Ban, professor
yifang@kth.se 08 – 790 8648
Eva Pettersson, HR-handläggare
eva.pettersson@abe.kth.se 087908662

Sammanfattning

  • Arbetsplats: Kungliga Tekniska högskolan Stockholm
  • 1 platser
  • Tillsvidare
  • Deltid
  • Månadslön
  • 100 %. Tillträde: Snarast, enligt överenskommelse tillsvidareanställning

Besöksadress

Osquars backe 25
None

Postadress

Osquars backe 25
Stockholm, 10044

Liknande jobb


Produktionstekniker sökes!

Produktionstekniker sökes!

19 February 2020

13 October 2016

Beredare till Maintpartner

14 October 2016