Lärarassistent till SFI - undervisningen
Linköping är med sina 144 000 invånare Sveriges femte största kommun. Vår personalpolitiska vision är att varje medarbetare ska känna arbetsglädje, ha inflytande, lust och möjlighet att utvecklas, både i arbetet och som individ.Linköpings kommun sysselsätter cirka 8.000 anställda i den egna verksamheten och cirka 1.500 arbetar med kommunala beställningar hos externa arbetsgivare.
ARBETSUPPGIFTER
Elsa Brändströms skola söker en lärarassistent till SFI undervisning med språkinriktning i svenska och somaliska Som lärarassistent kommer du att arbeta i nära samarbete med SFI lärarna och de studerande som är analfabeter och kortutbildade och du ska vara ett stöd och hjälp i den dagliga undervisningen/verksamheten.
Elsa Brändströms skola bedriver vuxenutbildning både på grundläggande och gymnasienivå och SFI-utbildning. I samma enhet finns också Birgitta skolans gymnasium programinriktning omvårdnadsprogrammet och Birgitta Vux med inriktning mot vård och omsorg.
KVALIFIKATIONER
Du ska ha lägst gymnasieexamen, utbildning med pedagogisk inriktning (ej lärare). Erfarenhet av att arbeta med personer med invandrarbakgrund och handledning av personer är meriterande. Du ska kunna tala, skriva och läsa somaliska. Du ska ha goda kunskaper i svenska både i tal och skrift. Mycket god datavana.
För att kunna ge bästa möjliga service till våra kommuninvånare eftersträvar vi en personalsammansättning som speglar mångfalden i Linköpings kommun.
Vi ser gärna sökande som bidrar till detta.
Jobbet sökes av Linköpings kommun, 410 Elsa Brändström/Birgittaskolan Verksamhet från datum 2010-03-22. Arbetet sker ifrån Linköping och är inom kategorin Socialt arbete
Besök AMS för att ansöka till jobbet