Lärare i grundskolans senare år
Läraremed huvudinriktning spanska till Bodaskolan. Sista ansökningsdag: 14 april 2010.
Bodaskolan ligger i Brämhults kommundel och är en F-9-skola med 650 elever. Bodaskolan är en mångkulturell skola där en stor andel av eleverna har rötterna i andra länder, vilket bidrar till en stämning av kreativitet, öppenhet och ett gott samarbete.
Anställningsvillkor: Tjänsten är en tillsvidaretjänst på heltid med tillträde 12 augusti 2010.
Arbetsuppgifter: Undervisning i spanska och eventuellt annat ämne, med tillhörande uppgifter. Klassföreståndareuppdrag och arbete i arbetslag.
Kvalifikationer: Vi söker dig som med engagemang vill vara en del i en väl utvecklad skolverksamhet. Du är behörig lärare med huvudinriktning spanska. Du har också behörighet att undervisa i annat ämne. Behörighet i musik är meriterande.
Upplysningar om tjänsten lämnas av rektor Helene Ottersgård, tfn 033-35 71 39. Fackliga företrädare nås genom kommunens växel, 033-35 70 00.
Ansökan samt CV sänds till Bodaskolan, Milstensgatan 25, 507 42 Borås, senast 14 april. Märk ansökan med ref nr Bräm 302-10.
Jobbet sökes av Kommundelskontoret Brämhult från datum 2010-03-30. Arbetet sker ifrån Borås och är inom kategorin Pedagogiskt arbete
Besök AMS för att ansöka till jobbet