Systemutvecklare ADI och Systemanalytiker, IT

Försäkringskassan IT arbetar med hela kedjan - från utveckling till produktion och förvaltning av IT-tjänster. Vi levererar IT-tjänster inom handläggning, administration och självbetjäning för Försäkringskassan, Pensionsmyndigheten och andra partners.

Försäkringskassan IT söker ett flertal

Systemutvecklare ADI och Systemanalytiker

Systemutvecklare ADI C++/Java
I arbetsuppgifterna ingår att delta i kravhanteringsarbete, analys/design och utföra implementation. Du ska behärska någon eller några av dessa metoder/verktyg: Objektorientering, C++, Java, J2EE, Tuxedo, WLS, Unix, SQL, RUP, UML, Rational Rose, Clear Case, Clear Quest. Placering i Sundsvall, Söderhamn, Luleå eller Kalix.

Systemanalytiker/kravfångare
Ditt huvudsakliga fokus är att delta i och leda kravhanteringsarbetet. Det är meriterande om du även kan arbeta med analys/design samt utföra implementation och test. Du ska ha erfarenhet av samtliga delar inom systemutvecklingsprocessen. Meriterande är om du har erfarenhet av att genomföra användarcentrerade aktiviteter, visualisera interaktion och designa användargränssnitt. Då arbetet till stor del handlar om att ansvara för kravfångstarbetet ser vi gärna att du har god ledarförmåga. Placering i Sundsvall, Luleå eller Kalix.

Övergripande arbetsuppgifter
Du arbetar du med utveckling, förvaltning och underhåll av våra IT-produkter utifrån verksamhetens krav och i enlighet med våra riktlinjer. Utvecklings- och förvaltningsarbetet bedrivs i projektform och vi arbetar objektorienterat enligt en arkitekturdriven och iterativ systemutvecklingsmodell.

Kvalifikationer
Vi söker dig som har akademisk examen (minst 120p/180 hp) inom IT-området eller motsvarande kunskaper/erfarenheter. Flerårig erfarenhet av systemutveckling är meriterande. Du ska behärska de rollspecifika kraven enligt ovanstående beskrivning av respektive tjänst.

Personliga egenskaper
Vi söker dig som har förmågan att snabbt kunna sätta dig in i olika problemställningar samt kan se till helheten. Du är professionell, har en stark drivkraft och ett stort engagemang. Eftersom vi arbetar i projektform krävs det att du både har en god kommunikativ och social förmåga samt att du är lyhörd och flexibel. Det är också viktigt att du kan arbeta både i grupp och självständigt.

Jobbet sökes av Försäkringskassan från datum 2010-03-23. Arbetet sker ifrån Kalix och är inom kategorin Data/IT

Besök AMS för att ansöka till jobbet