Timvikarier inom Funktionsstöd

Timvikarier inom Funktionsstöd

Arbetsbeskrivning

Vi söker nu dig som vill arbeta som timvikarie på våra gruppbostäder, servicebostäder, korttidsboenden, daglig verksamhet och personlig assistans. Jobbet passar dig som vill ha ett socialt arbete där du hjälper andra människor i deras vardag.

ARBETSUPPGIFTER
Arbetsuppgifterna innebär att stödja den enskilde i vardagen med exempelvis fritidsaktiviteter, sociala kontakter, städning, matlagning och personlig omvårdnad. Arbetsuppgifterna på daglig verksamhet innebär att ansvara för en grupp och handleda dem i sina jobb. Det ingår även att köra våra bilar vid fritidsaktiviteter. Personlig assistans stöttar den enskilde i det egna hemmet. Vi erbjuder dig som är ny introduktion där du får gå bredvid erfarna kollegor för att bli trygg i uppdraget.

Du kommer att få jobba inom en givande och stimulerande arbetsmiljö, där fokus är att hjälpa den enskilde med varierande uppgifter utifrån deras behov.

Arbetet är schemalagt och innefattar dagtid, kvällar, helger och ev. jourtjänstgöring eller nattarbete. Vi använder oss av vikariesystemet Time Care där du själv lägger in vilka dagar du vill arbeta och när du blir bokad får du meddelande om detta.

KVALIFIKATIONER
Du har fyllt 18 år och är intresserad av att arbeta med människor. Önskvärt att du är utbildad inom människovårdande yrke eller påbörjat sådan utbildning t.ex. undersköterska, skötare, barnskötare. Erfarenhet av arbete inom verksamheter för personer med intellektuella, fysiska eller psykiska funktionsnedsättningar är meriterande. Som person vill vi att du sätter den enskilde i fokus och har lätt för att samarbeta. Du ska behärska det svenska språket på ett sätt att du kan kommunicera med de boende, anhöriga och övrig personal samt kunna dokumentera det som verksamheten kräver. Vi ser gärna att du har B-körkort, men det är inget krav.

ÖVRIGT
Kontaktpersoner, enhetschefer:
Ethel Andersson 0581-814 81, ethel.andersson@lindesberg.se
Boel Persson 0581-815 21, boel.persson@lindesberg.se
Cecilia Ebbesen 0581-811 08, cecilia.ebbesen@lindesberg.se
Travis Berggren 0581-811 09, travis.berggren@lindesberg.se
Veronica Berglund 0581-816 88, veronica.berglund@lindesberg.se
Malin Berggren 0581-812 08, malin.berggren@lindesberg.se
Cajsa Borup 0581-810 61, cajsa.borup@lindesberg.se
Mikaela Segerfjell 0851-812 04, mikaela.segerfjell@lindesberg.se

Om du blir aktuell för anställning kommer du behöva uppvisa utdrag från belastningsregistret: "Utdrag för arbete med barn med funktionsnedsättning".

Lindesbergs kommun ingår i det finska förvaltningsområdet. Ange gärna i din ansökan om du har språkkunskaper i finska.

Fackliga företrädare nås via kommunens växel, tfn 0581-810 00. Vi tar endast emot ansökningar via Offentliga jobb. Vi undanber oss kontakt med annonsörer och bemannings-/rekryteringsföretag.

Lindesberg kännetecknas av en positiv och stark framtidstro. Vi investerar för framtiden och vill växa. Vi söker engagerade medarbetare som vill vara med och utveckla Lindesberg. Samverkan är ett honnörsord och vi vill stärka det i varje del av vår organisation. Idag arbetar ca 1 800 medarbetare med olika uppdrag för att ge invånarna god service med hög kvalitet. Välkommen att utvecklas vidare med oss!

Sammanfattning

  • Arbetsplats: Lindesbergs kommun, Funktionsstöd
  • 1 plats
  • 3 - 6 månader
  • Deltid
  • Fast månads- vecko- eller timlön
  • Publicerat: 2 november 2020
  • Ansök senast: 30 november 2020

Liknande jobb


Stödassistenter till nystartat boende, vaken natt

Stödassistenter till nystartat boende, vaken natt

20 april 2021

20 april 2021

20 april 2021